Menu
Home Page

2015

December

 

Gracie (Y4) - Swimming gala medals for Stratford Sharks - Gold for Backstroke and Breastroke  , Silver for Butterfly and Freestyle - Crawl.

Mabli (Y2) - for doing the Santa Run

Lauren B (Y4) - Love Ballet Grade 1 Trophy

James B (Y2) - Pre Primary and Primary Tap Merit
Oliver (Y2) 50 m ASA swimming

Harry (Y2) Swimming ASA Stage 3 & most improved player at his rugby club.

November

 

Dexter (Y4) Grade 1 Merit Drumming

Freida (R) Certificate for excellent backwards swimming

Toby Y3 ASA Swimming Stage 3

Edward (Y5) swimming 1 mile

Georgia and Georgina (YR) Blue Stage 2 gymnastics award 

Natalie (Y3) Blue Peter award for encouraging fitness in others

October

 

Harry (Y2) Kenilworth Rugby Club most improved player trophy & medal

Harvey (Y1) for Stage 1 and  2 ASA swimming award,  and 5m.

Kezia (Y5) Certificate of Merit from Cancer Research UK for raising £1894.50 in sponsored run.
 

 
Harry Kennilworth Most Improved Player

Summer

 

Oscar L (Year 4) Sailing Award and Warwickshire Libraries Reading Award

Freya L (Year 2), Charlotte (Year 2), Freya O (Year 2) and Isaac (Reception) all for the Warwickshire Reading Challenge.

Amy (Year 5) ASA Stage 5 swimming

Panashe - Canada Airlines Bravery Award

July

Kezia Hine (Y4) Piano Grade 2

 

From the Fenny Compton Football Club:

Managers player award is a joint award with a trophy each for Ellie and Amy Goldsmith.

Players player, chosen by their team mates is Amy Goldsmith.

Most improved went to Zachary and Kira.

The whole team will receive a football from the club as a thank you for playing for the team for the past season. It was fantastic to see the team and each player develop and learn throughout the season and although they never had an easy game they always played with great spirit and determination and were a credit to themselves, their team mates and the club. They should all be proud of what they have achieved.

Amy Goldsmith

Ellie Goldsmith

Edward Bick

Aiden Maries

Louis Hide-Wright

Sam Allen

Jyan Dutton

Jack Godefroy

Charlotte Hartwell

June

 

Lauren Y3 Tap and Ballet Exams

Thomas F Y1 10m Kellogs ASA swimming

Amelia YR Swimming duckling grade 3 and for winning many rosettes with her dogs at shows

Phoebe Y3 Kellogg's ASA Swimming  Stage 6

Freya & Charlotte Y1 Kellogg's ASA Swimming  Stage 4

Annabel Y6 Horse Riding awards

Amy Y4 & Zoe Y2 Climbing Cader Idris in Snowdonia

May

 
Freya & Charlotte (Y1)have been invested in the Beavers
Benjamin (Y2) Stage 3 ASA swimming certificate
James B (Y1) 200m Mad Fish swimming award
Mabli (Y1) 5m on her front and back Mad Fish swimming award

Amie & Ellie (Y6) winners of Warwickshire's Division E in table tennis.

Mabli (Y1) 5m ASA swimming award

Emily (Y4) completing the Northleach 10k fun run

All of the Beavers, Cubs and Scouts who took part in the County Camp last weekend.

Annabel (Y6) who won first place for a horse jumping competition on her pony, Toffee.

April

Piano: Isabella (Y6) Passed her piano Grade 3,  Grade 4 (Lily Y6) and Grade 2 (Ryan Y4).

Henry (Y6) for being one of the members of the U11s Chipping Norton Rugby team who won the Windrush Cup. 

March

Harriet Y3 Pony Club Level 3 Bronze

Emily H Y3 Level 3 Wellington Square

Elsie Y3 contribution to WAGS 2015

Amy Y4 25m  Rainbow Swimming Award Scheme 

Ellie Y4 400m Rainbow Swimming Award Scheme 

January

 

Olivia Y2 won the Warwickshire Trading Standards poster design competition.

Ella and Isabella Y5 - Flute Grade 2  merit and Distinction respectively.

Aiden Y6 - runner up in triple bowls competition.

Gracie Y3 - Two Bronze (front crawl and backstroke) and One Gold Medal (breastroke) in the Stratford Sharks Swimming Gala.

Caitlin Y6 - Passing her Flute Grade 2 exam.

Harry Y1 Under 6s most improved player at Kineton Rugby Club.

Isabella Y5 for continued improvement towards her gymnastics level 6 grade for Leamington Gymnastics Club.

James Y1 for Love Ballet's musical theatre class award.

Top